Flash Bellek Kısayol Virüsü ve Çözümü

gizli

FLASH DİSKLERİ VİRÜSLERE KAPATIN, KÖKTEN ENGELLEYİN. ÇİFT YÖNLÜ KORUMA ve PROGRAMSIZ FARKLI BİR YÖNTEM.

Flash diskte kısayol oluşturan virüslerden kurtulmak ve tüm flash disk virüs sorunlarını kalıcı bir şekilde çözmek için aşağıda yapılan tarifleri sırasıyla ve dikkatle uygulayın.

Bu uygulama; Windows 7, 8 ve windows 10 işletim sistemlerinde yapılmış olup, virüslü bilgisayarlardan bile koruma uygulanan flash disklere virüs bulaşmadığı gibi, dosya ile klasörler gizli ve görünmez olmamıştır. Uygulama, disk ve klasörün “güvenlik erişim izinleri” değiştirilerek yapılmıştır.

4 Adımda Flash Diskleri Virüsten Koruma Uygulaması

Ön Hazırlık: (a- Flash disk boş olmalıdır. (b- Disk dolu ise yedeklenmesi gerekebilir. (c- Virüs temizliği gerekebilir. Flash disk’e biçimlendirme (format) yapılacağından, boş olmayan veya kısayol virüsü bulaşıp içi gizlenmiş ve içinde önemli veriler olan disk’in yedeklenmesi gerekiyorsa öncelikle gizli dosya ve klasörleri görünür yapmak ve yedekleme ile ilgili yazıyı okuyunuz.

Bilgisayarınızı ve flash disklerinizi virüs ve zararlı yazılım temizleme programları ile taratınız. Aşağıdaki iki program diğer bir çok antivirüs programlarının bulamadığı veya kaçırdığı virüs ve zararlı yazılımları bulup temizleyebiliyor.

1- Emsisoft Emergency Kit indir > Portable, taşınabilir antivirüs

2- Malwarebytes Anti-Malware Free indir >

Ön hazırlıkları tamamladıysanız, flash disk yeni veya boş ise başlayabiliriz.

ntfs1. Adım: Flash diski, “Dosya sistemi” NTFS olacak şekilde seçip biçimlendirelim. Ekran görüntüsünde olduğu gibi.

2. Adım: NTFS olarak biçimlendirme bittikten sonra belleğin içinde yeni bir klasör, örn. Login adında bir klasör oluşturun. Adı önemli değil, istediğiniz adı verebilirsiniz. Sonra ilk klasör (Login) içerisine DOSYALAR adında tekrar bir klasör oluşturun. Yani iç içe iki klasör olacak. İşlemlerin sonunda flash bellek ve birinci klasör (login) korumalı duruma gelecek. Ancak ikinci klasörü (DOSYALAR) kullanabileceksiniz.

3. Adım: Bu adımda flash disk “güvenlik erişim izinleri” ayarı yapılacaktır. Windows’ta bulunan bu özellik NTFS dosya sistemi ile gelmektedir, FAT32 ve diğer dosya sistemlerinde yoktur. Bunun için flash diske NTFS biçimlendirme yapıyoruz.

Bu “güvenlik erişim izinleri” ayarı a- programla veya b- programsız olarak yapılabilir. Sonuçta ikisi de aynı neticeyi vermektedir. İstediğinizi tercih edebilirsiniz.

a- Programla yapmak için tarif ⇓ ⇑


ndp11. ve 2. adımı yapmadan bu ayara başlamayın. Virüs bulaşmış flash diske koruma koymak ve “güvenlik erişim izinleri” ayarını programla yapmak için “Ntfs drive protection” rar’lı dosyayı bu linkten bilgisayarınıza indirip masaüstünde klasöre açarak (Rar şifresi: 123) “DriveProtect.exe“yi çalıştırınız. (flash disk içinde çalıştırmayın) Programın sayfası sordum.org/8117


Bilgisayarda takılı birden fazla flash disk varsa “Hedef Sürücü:“den koruma koyacağımız flash diski seçin. Görüntüde olduğu gibi.


Usb disk takılı değilse “Çıkarılabilir Sürücü Bulunamadı” uyarısı verir. Ayrıca ikincil (örn:D) sabit disk koruması yapmak istenirse “Tüm Sürücüleri Göster” kutucuğu işaretlenmelidir. Program sadece (C) sistem diskini göstermez. 


ndp2Sonra, ekran görüntüsünde olduğu gibi kırmızı ok işaretli “Korumayı Aç” tıklanarak işlem tamamlanır. Yeşil ok işaretli kilit kapalı duruma gelecektir. Artık flash belleğimiz korumalı olmuştur.


Not: Bu işlem yapılırken “Korumasız Dosya ve Klasör Listesi” ile “Tüm Dosyaların İzinlerini Sıfırla” kutucukları boş bırakılacak. Diğer ayarları karıştırmayınız.

Şimdi 4. adımdan devam edebilirsiniz

b- Programsız yapmak için tarif ⇓ ⇑


1. ve 2. adımı yapmadan bu ayarlara başlamayın.


Ntfs drive protection” program kullanmadan flash disk’in “güvenlik erişim izinlerini” manüel olarak değiştirmek için,


“Bilgisayarım” penceresinden flash disk üzerine sağ tıklayarak açılan menüden “Özellikler” den “Güvenlik” sekmesi, izinleri değiştirmek için Düzenle’yi tıklatın


duzenle


Tam denetim, Değiştirme ve en aşağıdan Yazma kutucukların onayları kaldırılır.


izinler


Uygula ve Tamam diyerek işlem bitirilir. Ntfs drive protection programının otomatik yaptığı işlem bu sonuçta.


Şimdi 4. adımdan devam edebilirsiniz. 

4. Adım: Üçüncü adımda geçen a- veya b- maddesindeki “erişim izin” ayarlarından birini yaptıktan sonra flash disk içinde oluşturduğumuz ilk (login) klasör içindeki ikinci “DOSYALAR” klasörü üzerine sağ tıklayıp Özellikler ve Güvenlik sekmesinden 

izin-ver

Düzenle…”yi tıklayıp, izin ayarlarını ekran görüntüsündeki gibi yapalım. “Tam denetim” kutucuğu işaretlendiğinde alttaki kutucukların hepsi birden işaretlendiği görülecektir. Ortadaki üç kutucuk soluk bir şekilde zaten işaretlidir. İşlem tamamlanmıştır. Pencereleri Uygula ve Tamam ile kapatalım.

Burada ilk (Login) klasör izinleri flash diskin izinleri gibi kısıtlı oluyor. Sadece alt klasör “DOSYALAR” izinlerini tam erişimli yapıyorum. Çünki kullanacağım dosyaları bu klasörde barındıracağım.

Artık flash disk içine (root (kök) sağ klik ile yeni bir dosya veya klasör oluşturmak istediğimizde Hedef Klasöre Erişim Engellendi uyarısı çıkacaktır.

engel

Bu uyarı, flash diskin “boot (ilk alan) kısmına virüs giremeyeceği” anlamına gelmektedir.

Bundan sonra kendimiz de flash diske doğrudan dosya kopyalama veya gönder yapamayacağımızı unutmayalım. Ancak flash disk içerisine oluşturduğumuz Login klasörü içindeki DOSYALAR klasörü içine kopyala/yapıştır ve dosyalarımızda değişiklik yapabileceğiz, ayrıca flash diskten başka bir bilgisayara program ve dosya yüklenebilecektir.

* * *

Murat Sevimbay
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Eğitim Fakültesi, Bilgi İşlem Sorumlusu

Emeğe Saygı
Yazımın kaynak belirtilmeden başka sitelerde yayınlandığını gördüm. Lütfen emeğe saygı gösterelim.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 42 yorum yapıldı:

 1. Telefon Kılıfları dedi ki:

  Bu paylaşıma şapka çıkartılır. Büyüksün admin.

 2. toyguntok dedi ki:

  4. Adımda düzenle dedikten sonra tam denetim kutucukları silik izinleri değiştiremiyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Silik olanlar öylece kalacak. Resimdeki gibi.
   Olmazsa baştan tekrar yap.

 3. Oktay ŞAHİN dedi ki:

  Güzel bir paylaşım… Teşekkür ederiz, emeğinize sağlık…

 4. effect dedi ki:

  Merhaba Bu yöntemi Harici disklere uygulayabilir miyiz? Harici disklere virüs bulaşmaması için önereceğiniz bir yöntem var mı?

  1. Admin dedi ki:

   Evet harici disklere de uygulayabilirsiniz. Takıldığınız bir yer olursa sorabilirsiniz.

 5. NACİ dedi ki:

  IYI GUNLER COK GUZEL ACIKLAMISINIZ ELINIZE SAGLIK SIIME YARADI… FAKAT BEN FLAS BELLEGI TELEFONA DA TAKIP KULLANIYORDUM BU ISLEMDEN SONRA TELEFONDA FORUNMUYOR TAKDIGIMDA FLAS BELLEK

 6. onder dedi ki:

  IYI GUNLER COK GUZEL ACIKLAMISINIZ ELINIZE SAGLIK SIIME YARADI… FAKAT BEN FLAS BELLEGI TELEFONA DA TAKIP KULLANIYORDUM BU ISLEMDEN SONRA TELEFONDA FORUNMUYOR TAKDIGIMDA FLAS BELLEK.. onun ıcınde yardımcı olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   Bu uygulama bilgisayarda kullanıma yönelik olduğundan maalesef cep telefonu NTFS yi görmüyor, FAT32 dosya sistemi olması gerekiyor.

 7. zozan dedi ki:

  Ben “helal olsun” der ve susarım 🙂

 8. Hüseyin dedi ki:

  BU yöntem gerçekten çok iyi fakat denildiği gibi bilgisayar dışındaki (Tarayıcı, tablet, telefon vb.) cihazlar NTFS’yi görmüyor. Eğer bunlarla işiniz olacaksa bu işler için Fat32 sürümüyle biçimlendirilmiş bir flaş yanınızda bulundurun. O işlerinizi o Flash ile halledersiniz. Zaten bu cihazlardan kolay kolay virüs bulaşmaz 🙂

 9. UĞUR dedi ki:

  Bu yönteme ek olarak, flash belleğimize ilk olarak yaptığımız everyone’ye erişimi kapattığımız bölümde “ekle” diyerek şahsi bilgisayarımızdaki kullanıcıyı oraya ekleyip tam denetim verirsek eğer masaüstü gibi yerlerden sağ klik yapıp gönder diyebiliriz.
  +Ek olarak bu işlemleri yaptıktan sonra başka bir bilgisayardan da everyone’ye yaptığımız kısıtlamayı kaldırabiliriz, fakat umuyorumki virüs bunu beceremiyordur 🙂 Teşekkürler.

 10. ab dedi ki:

  yaptım ama bir daha bende hiçbirşekilde flasha giremiyorum. içinde oluşturduğum dosyalar klasörüne nasıl dosya atacam ve görecem?

  1. Admin dedi ki:

   Yazıyı dikkatlice oku.

 11. mehmet dedi ki:

  teşekkürler

 12. murat dedi ki:

  bilgisayardan nasıl temizleyebiliriz peki virüsü

  1. Admin dedi ki:

   Yazıda var nasıl temizlendiği. Emsisoft ile Malwarebytes ile temizlenecektir.

 13. Teacher dedi ki:

  Açıklama için teşekkürler büyük bir dertten kurtardınız

 14. admin dedi ki:

  bunu yaptıktan sonra flasha dosya atamayız mı yani dosya ve belge göndermezsek nasıl kullanacağız o flashı

  1. Admin dedi ki:

   Dikkatli okursanız bunu yazının sonuna yazmıştım. Koruma işlemini yaptıktan sonra DOSYALAR klasörüne kopyala yapıştır yapacaksınız.

 15. ş.ari dedi ki:

  bu yönteme rağmen flaşıma virüs girdi sanırım. dosyalar olduğu halde klasör boş dedi. cmd den bi şeyler yaptım düzelttim şimdi. virüs var mı diye tarattım ama çıkmadı. anlamadım neden böyle oldu

  1. Admin dedi ki:

   Temiz bir bilgisayarda yapıldığında böyle bir sorunla karşılaşmadım şimdiye kadar. Uygulamayı yaparken yanlış veya eksik bir adım olabilir.

 16. aka dedi ki:

  Teşekkür ederim çok sağ olun

 17. fatih dedi ki:

  anca bu kadar güzel anlatılırdı helal olsun Allah razı olsun..

 18. Emre dedi ki:

  Çok teşekkürler ellerinize sağlık…

 19. mert dedi ki:

  dosyalara sağ tıklayınca sadece genel çıkıyor güvenlik çıkmıoyr aci lyardımcı olun ?

  1. Admin dedi ki:

   NTFS biçimlendirme yapıldığında çıkar Güvenlik sekmesi.

 20. Ali dedi ki:

  Bu bilgileri sunan güzel kardeşime Düzce’den candan sevgiler.

 21. İSP dedi ki:

  PEKİ FLASH DİSKE ATTIĞIMIZ DOSYA YA DA PROGRAM VİRÜSÜN TA KENDİSİYSE. SONUÇTA BU YAPTIĞIMIZ İŞLEM VİRÜSLERİ TANIMIYOR.

  1. Admin dedi ki:

   Bu uygulamanın temel amacı flash diskin boot kısmına virüs bulaşmasını ve dosya ile klasörlerin gizlenip görünmez olmasını engellemektir. Evet flash diske atacağınız dosya virüslü ise tanınmaz. Bu konuda bilgisayarda aktif bir antivirüs koruma olması gerekmektedir.

 22. Mahmut dedi ki:

  Merhabalar. Flaş diski eski haline fat32 şeklinde biçimlendirerek getirebilir miyim? PC ye flaştan format atmak için flaşın korumasını kaldırmama gerek var mı? Dosyalar klasörüne boot yapabilir miyim flaşı, görür mü format atarken? Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Koruma konan flash diski fat32 olarak biçimlendirip eski haline getirebilirsiniz. Pc’ye format atmak için korumalı flash diski kullanamazsınız. Dosyalar klasörüne boot yapılmasını denemedim ama ben format için ayrı bir flash disk kullanıyorum.

 23. ALPAR Z dedi ki:

  Teşekkürler, bu durumdan çok mağdurdum. Her dersimde etkileşimli tahtayı açıp, dosyalarımı silinmiş görmekten kurtulacağım.

 24. hakan dedi ki:

  çok teşekkürler, işim gereği flash belleği değişik yerlerde değişik bilgisayarlara takıyordum ve içindeki dosyalar görünmez oluyordu. her akşam eve gelince lisanslı virüs programı ile tekrar eski haline getirmekten yorulmuştum. bu işimi kolaylaştıracak. tekrar çok çok teşekkürler.

 25. Haritacı dedi ki:

  son yılların en büyük icadı 😀

 26. Barış dedi ki:

  Bu işlemleri yapım fakat virüslü bilgisayar ilk klasörün içindeki ikinci klasör içinden bir şeye erişmek istediğim zaman “klasör virüsü” bulaşıyor. Kesin çözüm değil. Yani virüs bulaşıyor.

  1. Admin dedi ki:

   Bu uygulamanın temel amacı flash diskin boot (önyükleme (disk ilk alanı) kısmına virüs bulaşmasını ve dosya ile klasörlerin gizlenip görünmez olmasını engellemektir.

 27. Mehmet Ali dedi ki:

  Merhabalar öncelikle çok teşekkür ederim çözüm için Allah sizden razı olsun…
  Öğretmen olduğum için sık sık flash kullanıyorum hem okulda hem evde devamlı virüs bulaşıyordu çok sağolun..
  Şunu sormak istiyorum herşeyi yaptım sorun yok fakat okuldaki bilgisayara takınca en içteki açtığımız klasör ve daha içlere açtığımız klasörler içimde aynı isim ile uygulama oluşuyor. Ama dış klasörde ve ana kök de oluşmuyor. Şimdi bu iç kısımlarda bulunan virüsler bizim kendi bilgisayarımıza zarar veremez mi? İçerdi hapis kalıyorlar gibi mi düşünelim? Size sormadan kendi bilgisayarıma takmıyorum flash belleğimi.
  Emeğinize sağlık tekrardan..

 28. Mehmet Ali dedi ki:

  Merhabalar öncelikle çok teşekkür ederim çözüm için Allah sizden razı olsun… Öğretmen olduğum için sık sık flash kullanıyorum hem okulda hem evde devamlı virüs bulaşıyordu çok sağolun.. Şunu sormak istiyorum herşeyi yaptım sorun yok fakat okuldaki bilgisayara takınca en içteki açtığımız klasör ve daha içlere açtığımız klasörler içimde aynı isim ile uygulama oluşuyor. Ama dış klasörde ve ana kök de oluşmuyor. Şimdi bu iç kısımlarda bulunan virüsler bizim kendi bilgisayarımıza zarar veremez mi? İçerdi hapis kalıyorlar gibi mi düşünelim? Size sormadan kendi bilgisayarıma takmıyorum flash belleğimi. Emeğinize sağlık tekrardan..

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar, evet iç klasördeki virüsler zarar vermez sadece o dosyayı çalıştırmayın yani tıklamayın.

 29. orhan efe dedi ki:

  admin bn bunu uyguladım ama önce dosyaları yedekledim masaüstünde yaptıktan sonra masaüstüne yedeklediklerimi aktarmaya çalıştım olmadı ondan sonra eski, haline çevirmek için işlemleri tersten uyguladım olmadı lütfen yardım edermisiniz acil !!!!!!