Burası Sivrihisar

BURASI SİVRİHİSAR

Anadolu coğrafyasının her döneminde, önemli bir yerleşim merkezi olan, Sivrihisar, tarih süresince pek çok medeniyetlere ev sahipliği yaparken, bünyesinde barındırdığı tarih ve kültür değerleriyle haklı bir övgüye sahiptir.

Bu değerlerinin günümüze yansıtılmasında, özellikle geleceğimizin güvencesi genç kuşaklarca tanınmasına gayret gösteren, Sivrihisar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı (SEV) imkanlar ölçüsünde hizmet vermenin mutluluğunu tatmaktadır.

Tanıtım konusunun yanında, özellikle kültürel çalışmalarımızda bizlere güç ve destek veren kurum, kuruluş ve kişilere şükranlarımızı sunarız.

İnsanoğlunun kıymeti dünya uygarlığına yaptığı katkılarla ölçülmelidir. Sivrihisar bu bağlamda tarih süresince ve her konuda pek çok değerlere imza atmış, bu değerler günümüzde ciddi olarak önemsenme ve gelecek kuşaklara değerli miraslar bırakacağımızı düşünmekteyiz. Selçuklu ve Osmanlı mimarı stilin bütün örneklerini Sivrihisar’da görmek mümkündür. Örf ve gelenekleri her dönemden objeler sunmakta, mutfağının zenginliğini Selçuklu-Osmanlı hatta 500 hanenin yaşadığı Ermenilerden bizlere mirastır. El işleri yine özellikle altın işlemeciliğin ürünleri Sivrihisar ismiyle anılır. Toprak ürünleri ile çevresinde hep örnek olmuş, yakın tarihimizde 14 çeşit üzüm yetiştirildiği önemli değerlerimizdendir.

Yakın tarihimizde özellikle kurtuluş savaşımızda olaylara ev sahipliği yapan Sivrihisar, Tarihçi, araştırmacı yazar merhum üstat Turgut ÖZAKMAN’la görüşmemizde. Sivrihisar isminin bende çok farklı bir yeri vardır. ‘’Şu Çılgın Türkler” eserinin yazımında. Sivrihisar ve yöresini ilham aldım demişlerdi.

Görüldüğü gibi yüzyıllar boyunca insanların değer verip mekan tuttukları Sivrihisar, paha biçilmez bir hazinedir.

KİLİSE İLE İLGİLİ BİR ANI

24.06.2009’da Anadolu Üniversitesinin 50. kuruluş yılı etkinliklerinde, Rektörlük tarafından Sivrihisar’da da bir program yapalım önerisinde, programın yapılacağı bir mekanın araştırmasına girdik ama böyle bir mekan yoktu (çok sesli Senfoni Orkestrası) Belediye Başkanı Yaşar Yurtdaş’a etkinliğin kilisede olabileceğini önerdiğimde, çok bakımsız ve güvercin gübresi içinde olduğunu açıkladı. Belediye tüm imkanlarını kullanarak kısmen de olsa salonu kullanılır hale getirdiler.

24.06.2009 tarihinde önceden planlandığı gibi Anadolu Üniversitesinin tüm imkan ve donanımlarıyla mekana geldiler. İlgililer mekanı fevkalade beğendiler böyle bir yapıda program yapmak bizleri ziyadesiyle mutlu edecek dediler.

Özellikle ses düzeni kurulmadı. “Doğal Akustik yapısı buna uygun olduğu için.” Programa tahminin çok çok üstünde katılım oldu. 500 kişi salonda 200 kişi de dışarıda Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın programını izlediler. Rektör Fevzi SÜRMELİ bu salondan sık sık yararlanalım temennisinde bulundular.

Programda Türk Arp Sanatçısı, Şef Fatma Ceren Necipoğlu “sanat hayatında çok zevk aldığım bir sunum yaptım” ifadesini kullanmıştı, başarı ve katılım plaketini Naci ŞAKAR taktim etmişti.

burasi-sivrihisar

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.